Název:
Společenské vnímání myslivosti s důrazem na sociální skupinu zabývající se ornitologií
Překlad názvu:
Social perception of Game Management with emphasis on social group dealing with ornithology
Autoři:
Menclová, Barbora ; Obleser, Petr (vedoucí práce) ; Adámková, Jana (oponent) Typ dokumentu: Bakalářské práce
Jazyk:
cze
Nakladatel: Česká zemědělská univerzita v Praze
Abstrakt: [cze][eng] Tato práce je zaměřena na zhodnocení stanoviska ornitologické komunity k myslivosti s ohledem na problematické vztahy mezi těmito dvěma skupinami. Jejím cílem je zmapování konkrétních oblastí sporů jak v rámci legislativy, tak prospěšnosti a morálních aspektů. Snahou je také nastínění realizace případné spolupráce. Pomocí dotazníku rozeslaného členům České společnosti ornitologické a jejích krajských poboček odpovídali respondenti na 20 otázek a tyto výsledky byly následně statisticky vyhodnoceny.
Z výsledků vyplývá, že myslivost jako činnost je vnímána poněkud odlišně od samotných myslivců. Je hodnocena spíše jako prospěšná, zatímco myslivci jako jedinci vyvolávají mezi dotazovanými spíše negativní pocity. To může být způsobeno subjektivními zkušenostmi, které dále ovlivňují i pohled na celou mysliveckou komunitu. Nejčastějším problémem se zdá být legislativa, a to její porušování v rámci například nelegálního lovu či nedostatečné požadavky pro získání loveckého lístku a zbrojního průkazu. Ornitologové by také uvítali změny, co se týče seznamu zvěře, kterou lze obhospodařovat lovem. Problémem jsou také jednoznačně neuspokojivé znalosti myslivců v oblasti ornitologie a ekologie, které by mohly být řešeny zpřísněním podmínek pro získání oprávnění k lovu zvěře.
Z předložených návrhů ke zlepšení vzájemných vztahů by dotazovaní volili zejména diskuzi - společnou, pravidelnou, na odborné úrovni, kde by bylo možné řešit aktuální otázky týkající se jak myslivosti, tak ornitologie.This bachelor thesis is focused on evaluation of the stand of ornithological comunity on game management under the terms of problematical relationships between these two groups. Its goal is to chart the concrete fields of arguments within the legislation, as well as game management´s beneficial effects and moral aspects. Another pursuit is also to sketch the realization of possible cooperation. Using questionnaire, which was sent to members of Czech Society for Ornithology and its regional subdivisions, the respondents answered 20 questions and these results were statistically evaluated.
The results show, that game management itself is perceived slightly differently compared with perception of individual hunters. The game management is evaluated more as salutary, whereas the hunters evoke rather negative feelings among respondents. It can be caused by subjective experiences, which influence the way the respondents see the whole game management society. Legislation seems to be the often repeated problem, to be concrete its breaking for example by illegal hunting or insufficient demands for to get a hunting and a gun licence. Ornithologists would also welcome changes regarding the list of the game animals. Problem is also the insufficient knowledge of hunters in the field of ornithology and ekology, which could be solved by tightening the conditions for the hunting and the gun licence.
From the proposals, which were laid in the questionnairy and which are dealing with improving of the mutual relations, the respondents voted mainly discussion - collective, regular, at the expert level, where could be possible to solve actual issues relating game management, as well as ornithology.
Klíčová slova:
Lov; Myslivost; Ornitologie; Ptačí kriminalita; Sociologie