Název:
Vliv hnojení na výnos hlíz brambor
Překlad názvu:
The effect of fertilization on potato tuber yield
Autoři:
Mikula, Václav ; Černý, Jindřich (vedoucí práce) ; Šárka, Šárka (oponent) Typ dokumentu: Bakalářské práce
Rok:
2016
Jazyk:
cze
Nakladatel: Česká zemědělská univerzita v Praze
Abstrakt: [cze][eng] Brambory jsou celosvětově čtvrtou nejdůležitější plodinou pro lidskou výživu, po rýži, pšenici a kukuřici. V České republice má pěstování brambor dlouhou tradici a velký potravinářský význam. V posledních letech došlo k významnému poklesu ploch a rozloha se nyní ustálila na necelých 30 tis. ha, a průměrný výnos na 20 t.ha-1. Experimentálně bylo u brambor dosaženo výnosů až 120 t.ha-1 a tím pádem mohou hrát důležitou roli při řešení nedostatku potravin.
Cílem práce bylo vyhodnotit vliv různých hnojiv na výnos hlíz brambor v odlišných půdně-klimatických podmínkách. V práci byla vyhodnocena data z dlouhodobého stacionárního pokusu s rotací plodin, který byl založen na podzim roku 1996 na pěti stanovištích s různými půdně klimatickými podmínkami. Stanoviště hodnocená v této bakalářské práci byla Humpolec, Hněvčeves a Suchdol. V rámci pokusu jsou střídány na stanovištích 3 plodiny ve sledu: brambory, ozimá pšenice a jarní ječmen, s různým způsobem hnojení, kdy jsou využívány organická hnojiva, minerální hnojiva a jejich kombinace. Na šesti rozdílných variantách je aplikován čistírenský kal, hnůj, dusík se slámou, poloviční dávka hnoje s dusíkem, NPK a dusík. Na stanovišti Suchdol jsou navíc ještě varianty NP, PK, NK.
Na stanovišti Suchdol poskytly největší výnosy varianty Hnůj (22,8 t.ha-1) a NPK (22,3 t.ha-1) a zaznamenaly tak nárůst oproti nehnojené kontrole o 8,1 %, respektive o 5,7 %. Velmi malé rozdíly mezi variantami byly pravděpodobně způsobeny vysokou půdní úrodností. Na stanovišti Humpolec došlo ke zvýšení výnosu ve srovnání s kontrolou o 34,5 % s výnosem 19,5 t.ha-1 a u varianty pouze dusíkem o 22,8 % s výnosem 17,8 t.ha-1. Nejmenší výnos poskytl Hnůj, a ve srovnání s Kontrolou zaznamenal o 9,7 % nižší výnos. V Hněvčevsi byl zaznamenán nejvyšší výnos u varianty NPK (28,0 t.ha-1) a varianty N + sláma (25,9 t.ha-1). Došlo tak k navýšení výnosu oproti Kontrole o 129,5 %, respektive 112,3 %.
Mezi tři varianty s nejvyšším výnosem na každém stanovišti vždy patřila varianta hnojená poloviční dávkou hnoje a minerálním dusíkem k předplodině. S ohledem na rozdílné půdně-klimatické vlastnosti bylo dosaženo nejvyšších výnosů při aplikaci různých hnojiv, na stanovišti Suchdol při aplikaci hnoje, v Humpolci při aplikaci kalu a v Hněvčevsi při aplikaci NPK.
Potatoes are the fourth worldwide most important crop for human nutrition after rice, wheat and maize. In the Czech republic growing of potatoes has a tradition and a huge food significance. In last years importatnt decline of growing areas have taken place and the area has stabilized on a little less than 30 000 ha, and average yield on 20 t.ha-1. Experimentally was achieved yield of 120 t.ha-1 thus the potatoes can perform importatnt part in solving shortage of food.
The aim of this thesis was to evaluate the impact of different fertilizers on potato tuber yield under different soil-climatic conditions. This thesis is a part of long-term stationary experiments which was established in 1996 on five sites with different soil-climatic conditions, but deals only with Suchdol, Humpolec and Hněvčeves. Three crops (potatoes, winter wheat, spring barley) are rotated on each site within the experiment under different fertilizers, using organic fertilizers, mineral fertilizers and the combination of them.
In Suchdol site the biggest yields were obtained in the Manure (22,8 t.ha-1) and NPK (22,3 t.ha-1) plots and resulted in higher yield by 8,1 % and by 5,7 % over control, respectively. Small differences were probably caused by high natural soil fertility. In Humpolec application of sewage sludge and nitrogen resulted in yield higher by 34,5 % (yielding 19,5 t.ha-1) and by 22,8 % (yieling 17,8 t.ha-1) over control. The lowest yield was obtained after application of manure, yield declined by 9,7 % under control. In Hněvčeves application of NPK and N+straw resulted in higher yield by 129,5 % (yielding 28,0t.ha-1) and by 112,3 % (yielding) over control, respectively.
Plots fertilized by the half dosage of manure and nitrogen to preceding crops always belonged to top 3 plots. Due to different soil-climatic conditions diverse fertilizers can be recomended. Manure for Suchdol site, sewage sludge for Humpolec and NPK for Hněvčeves.
Klíčová slova:
brambory; dlouhodobý polní pokus; minerální hnojiva; organická hnojiva; výnos