Název:
Stres a jeho vliv na výkonnost v zaměstnání
Překlad názvu:
Stress and its impact on a performance at work
Autoři:
Pokorná, Martina ; Michálek, Pavel (vedoucí práce) ; Luhanová, Kateřina (oponent) Typ dokumentu: Bakalářské práce
Rok:
2016
Jazyk:
cze
Nakladatel: Česká zemědělská univerzita v Praze
Abstrakt: [cze][eng] Téma této bakalářská práce je zaměřeno na pojem stres
a zkoumání vlivu stresových faktorů na výkonnost v zaměstnání. Práce je členěna na dvě hlavních části - na část teoretickou a část empirickou.
Úvod teoretické části přináší na základě literárních rešerší základní poznatky o samotné problematice stresu, jeho druzích, příčinách, fázích a reakcích na stres. Dále jsou v této části popsány stresory, které působí na člověka dle několika hledisek, techniky zvládání stresových situací a stres v pracovním prostředí.
Empirická část je zaměřena na problematiku stresu
u Hradní stráže v Praze. Data do empirické části jsou sesbíraná pomocí dotazníkového šetření od 90 respondentů. Četnosti jednotlivých odpovědí jsou následně zpracovány do přehledných kontingenčních a asociačních tabulek. Stanovené statistické hypotézy jsou následně vyhodnoceny pomocí metody chí-kvadrát testu.
V závěru bakalářské práce je zpracován návrh opatření ke snížení či dokonce odstranění stresových faktorů na pracovištích, a tím v konečném důsledku ke zlepšení pracovních výsledků strážníků, či celého útvaru.
The topic of this bachelor thesis is focused on the term stress and examining the influence of stress factors on performance at work. The work is divided into two main parts - theoretical and empirical.
Introduction of the theoretical part provides on
the basis of literature searches basic knowledge about actual issue of stress, its kinds, causes, stages and responses to stress. Furthermore, this section describes the stressors that affect humans according to several aspects, techniques coping with stress and stress in
the work environment.
The empirical part is focused on the problems of the stress of the Castle Guard in Prague. Data in the empirical part are collected through questionnaire survey of ninety respondents. Frequencies of individual answers are processed into clear contingency and association tables afterwards. Established statistical hypotheses are then evaluated using a chi-square test.
In the conclusion of this work is a proposal draft of measures to reduce or even eliminate stress factors in the workplace and thus ultimately to improve employment outcomes of the guards and the entire unit.
Klíčová slova:
pracovní podmínky; pracovní prostředí; stres; stresor; výkonnost; zátěž