Název:
Vývoj, souvislosti a perspektivy pěstování geneticky upravených a "clear field" plodin v kontextu světového zemědělství.
Překlad názvu:
Development, causalities and perspectives of cultivation of genetically modified and "clear field" crops in the context of world agriculture.
Autoři:
Němečková, Lucie ; Kuchtová, Perla (vedoucí práce) ; Josef, Josef (oponent) Typ dokumentu: Diplomové práce
Rok:
2016
Jazyk:
cze
Nakladatel: Česká zemědělská univerzita v Praze
Abstrakt: [cze][eng] Zavádění geneticky modifikovaných plodin vyvolává rozporuplné reakce, které rozdělují nejen odbornou veřejnost na dva tábory. Vzhledem k tomu, že řepka, sója a kukuřice patří mezi nejvýznamnější plodiny světa, je vývoji jejich GM odrůd věnována značná pozornost. Na základě dostupných informací byla zpracována komparativní studie zahrnující dopady geneticky modifikovaných odrůd těchto plodin na životní prostředí, zdraví lidí a zvířat a socioekonomickou oblast.
Pěstování geneticky upravených plodin je výhodné především pro společnosti vyvíjející tyto odrůdy a jejich pěstitele. Bylo zjištěno, že ve svém důsledku nebylo dosaženo snížení aplikovaného množství herbicidů, které se předpokládalo. Navíc byl prokázán negativní vliv aktivních látek herbicidů na životní prostředí a zdraví lidí i zvířat. Pozitivní vliv má snížení emisí oxidu uhličitého vlivem méně častých vstupů do porostů. Negativně se projevovalo i zkrmování samotných produktů GM plodin. Velmi riziková je možnost křížení a vzniku odolných plevelů, především u řepky a jejich příbuzných druhů. Často diskutovaná je oblast snížení biodiverzity, které se nepotvrdily ve všech případech. Prokázány byly změny v mikrobiálním společenství v půdě. Problémová je koexistence systému GM plodin s konvenčním zemědělstvím a ještě více se zemědělstvím ekologickým.
V souladu se zjištěnými skutečnostmi je doporučeno řídit se principem předběžné opatrnosti, dodržovat pestrý osevní postup a produkci zacílit na trvale udržitelné zemědělství ověřené časem a zkušenostmi.
The introduction of genetically modified crops raised controversial reactions that divide not only the professional community into two camps. Considering that rapeseed, soya beans and corn belong to the most important crops of the world, significant attention is given to the development of their GM varieties. Based on available information, a comparative study was compiled involving the effects of genetically modified varieties of these crops on the environment, human and animal health and socio-economic area.
The cultivation of genetically modified crops is profitable especially for companies developing these varieties and for the growers. However it was found that the reduction of the amount of applied herbicides was not achieved as expected. Additionally a negative affect of the active herbicide substances on the environment and human and animal health has been shown. There is a positive impact of the reduction in carbon dioxide emissions due to less frequent entries into the stands. Feeding with GM products also manifested in negative way. There is a very risky possibility of crossing and emergence of resistant weeds, in particular rape and related species as well. The reduction of biodiversity, which is often discussed, was not confirmed in all cases. The changes in the microbial community in the soil have been demonstrated. The coexistence of GM crops with conventional agriculture, and even more ecological agriculture has been shown as problematic.
In accordance with the findings, it is recommended to follow the precautionary principles, to follow the varied crop rotation and to target the production to sustainable agriculture, verified by time and experience.
Klíčová slova:
agro-ekosystém; clear-field; GMO; herbicid; plodiny; produkce; pěstování; řepka; životní prostředí