Název:
Mezi Nebem a zemí
Překlad názvu:
Between Heaven and Earth
Autoři:
Nečesal, Marek ; Ryška, Zbyněk (oponent) ; Mléčka, Jan (vedoucí práce) Typ dokumentu: Diplomové práce
Rok:
2024
Jazyk:
cze
Nakladatel: Vysoké učení technické v Brně. Fakulta architektury
Abstrakt: [cze][eng]
Diplomová práce se zabývá koncepcí znovuvyužití prázdných far. Kromě samotného návrhu na revitalizaci tří objektů se analytická část věnuje i vývoji farní typologie, zkoumá vlivy a historické souvislosti, které vedly k nynějšímu stavu. Společně s tím analyzuje na více než 60 objektech současné způsoby znovuvyužití a pomocí statistických ukazatelů stanovuje předpokládaný vývoj této typologie. Analytická část je završena stanovením základních principů udržitelného znovuvyužití prázdných far. V návrhové části jsou tyto zásady aplikovány na tři různé objekty ve Žďárském děkanství. Ty jsou vybrány tak, aby odpovídaly rozdílnému charakteru okolního urbanismu. První z far se nachází v Horní Bobrové uprostřed náměstí, druhá budova je ve Štěpánově nad Svratkou v uliční zástavbě a poslední objekt stojí na okraji obce Strážek. Hledání nové možné koncepce pro každý z objektů se opírá nejenom o analýzy místa, ale i o vlastnoruční zaměření všech budov, včetně přilehlých zemědělských stavení a o rozhovory s farníky. Pro každé z míst je zvoleno jedinečné řešení umožňující udržitelný rozvoj a znovuvyužití původní fary.
The thesis focuses on the concept of reusing empty rectories. Besides proposing revitalization plans for three buildings, the analytical part also examines the development of parish typology, exploring the influences and historical events that led to their current state. It analyzes over 60 buildings to investigate current reuse practices and uses statistical indicators to forecast the development of this typology. The analysis concludes with establishing basic principles for sustainable reuse of empty rectories. These principles are then applied in the design section to three different buildings in the Žďár Deanery, selected to match the varying character of the surrounding urbanism. The first rectory is located in Horní Bobrová in the middle of the square, the second building is in Štěpánov nad Svratkou within street development, and the last object stands on the edge of the village of Strážek. The search for a new possible concept for each building was based not only on site analyses but also on firsthand surveys of all buildings including adjacent agricultural structures, analysis of the local parish, and interviews with parishioners. Ultimately, a unique solution enabling sustainable operation was chosen for each site, some of which have been empty for more than two decades.
Klíčová slova:
církev; Fara; farnost; Horní Bobrová; revitalizace; Strážek; znovuvyužití; Štěpánov nad Svratkou; church; Horní Bobrová; parish; Rectory; reuse; revitalization; Strážek; Štěpánov nad Svratka
Instituce: Vysoké učení technické v Brně
(web)
Informace o dostupnosti dokumentu:
Plný text je dostupný v Digitální knihovně VUT. Původní záznam: http://hdl.handle.net/11012/245725