Název:
Analýza determinant vývoje spotřeby elektřiny
Překlad názvu:
Electricity Consumption Progression Analysis
Autoři:
Kunc, Dominik ; Procházka, Jiří (oponent) ; Bartošík, Tomáš (vedoucí práce) Typ dokumentu: Diplomové práce
Rok:
2013
Jazyk:
cze
Nakladatel: Vysoké učení technické v Brně. Fakulta elektrotechniky a komunikačních technologií
Abstrakt: [cze][eng]
Cílem této práce je čtenáře uvést do problematiky vývoje spotřeby elektřiny, ukázat možnosti jeho predikce a provést příklad statistické analýzy determinant spotřeby, která může sloužit jako základ dlouhodobé prognózy. První část diplomové práce je věnována stručnému přehledu vývoje spotřeby elektrické energie v České republice a faktorů s ní úzce souvisejících. Jsou zde uvedeny významné události v historii elektrifikace ČR, ale i činitelé velikosti odběru elektřiny posledních let. Jsou tak popsány možnosti ovlivnění zahraniční výměnou a cenou elektřiny, ztrátami v síti, hrubým domácím produktem, spotřebou plynu, počtem obyvatel či strukturou sektorů hospodářství. Dále je navázáno popisem vývoje spotřeby elektrické energie v zahraničí a porovnáním české spotřeby se sousedními zeměmi i dalšími evropskými státy, na kterých jsou patrné vlivy různých faktorů zasahující do trendu vývoje spotřeby. Pro komplexnější představu je uvedena spotřeba elektřiny většiny evropských států a na závěr kapitoly je ukázán vývoj spotřeby elektřiny v nejchudších zemích a státech s rychle se rozvíjející ekonomikou. Ve čtvrté kapitole jsou zmíněny metody pro krátkodobou a střednědobou predikci spotřeby elektřiny. Více jsou pak popsány možnosti použitelné pro dlouhodobé predikce, při kterých je možno využít výsledků statistické analýzy. Popis sledovaných dat, vybraných pro nalezení závislostí jednotlivých činitelů, je proveden v následující části. Dále je předveden postup statistické analýzy použité v této práci a jsou vysvětleny některé nezbytné pojmy. Poté jsou analyzována data týkající se České republiky, států, které mají podobný trend spotřeby elektřiny, i ostatních Evropských zemí. Šestá kapitola se zabývá možným využitím výstupů statistické analýzy pro dlouhodobou predikci spotřeby elektrické energie. V závěru jsou shrnuty informace z části rešerše problematiky spotřeby elektřiny i vlastního zpracování dat.
The aim of this thesis is to briefly introduce the reader to the problem of development of the electricity consumption, to show the possibilities of its prediction, and provide an example of electricity consumption analysis, which may serve as a basis for long-term forecast. The first part of this work is devoted to brief overview of the development of consumption of electrical energy in the Czech Republic and factors associated with that development. The main events of Czech electrification history are outlined, as well as factors influencing the magnitude of the demand for electricity in the recent times. There are described the possibilities of the influence of foreign exchange and price of the electricity, net losses, GDP, the consumption of gas, the number of inhabitants, or the structure of the economy. This work further describes the development of the consumption of electric energy abroad and comparison of the electricity consumption in the Czech Republic to its neighboring countries, in which there are apparently influence by variety of factors that affect the consumption development trend. For more complex overview, the electricity consumption of most of European states is being noted, and near the end of the chapter the development in poorest countries and in quickly growing economies is shown. The fourth chapter mentions methods for short and middle-term prediction of consumption of electricity. There also is more consistent description of possibilities useful for long-term prediction, for which the use of the results of statistics analysis is possible. The description of observed data that are used to find the dependences of different factors is made in the following part. Further the approach of the statistics analysis used in this thesis is shown, and the key terms are explained. The dates concerning the consumption of Czech Republic are analyzed, followed by the states with similar trend of the consumption and finally other European states. Sixth chapter examines the possible uses of the outcomes of statistical analyses for long-term prediction of electricity consumption. The conclusion sums up the knowledge acquired during the research concerning problem of electricity consumption and my own analysis of data.
Klíčová slova:
Predikce spotřeby elektřiny; determinanty spotřeby elektřiny; spotřeba; elektřina; statistická analýza; consumption; determinants of electricity demand; electricity; Forecasting electricity demand; statistical analysis
Instituce: Vysoké učení technické v Brně
(web)
Informace o dostupnosti dokumentu:
Plný text je dostupný v Digitální knihovně VUT. Původní záznam: http://hdl.handle.net/11012/28145