Název:
Konstrukce výhybek pro vysokorychlostní trati
Překlad názvu:
Switch and Crossing Design for High Speed Lines
Autoři:
Raif, Lukáš ; Šestáková,, Janka (oponent) ; Plášek, Otto (vedoucí práce) Typ dokumentu: Disertační práce
Rok:
2022
Jazyk:
cze
Nakladatel: Vysoké učení technické v Brně. Fakulta stavební
Abstrakt: [cze][eng]
V souvislosti s připravovanou stavbou vysokorychlostních tratí v České republice se dostávají stále častěji do popředí odlišné požadavky na konstrukci koleje i výhybek a výhybkových konstrukcí, než byly standardem v minulosti. Výhybka určená pro vysokorychlostní trati musí splňovat mnoho kritérií, jelikož se rychlosti v přímém směru předpokládají běžně 250 až 350 km/h. Hlavním požadavkem, ke kterému v poslední době směřuje většina konstrukčních úprav a vylepšení výhybek, je omezení dynamického namáhání. Cílem disertační práce je výzkum možností snížení dynamického namáhání výhybek při průjezdu, a to především pomocí sjednocení tuhosti kolejové jízdní dráhy prostřednictvím systémů upevnění kolejnic na pražci. Práce vychází ze sledování zkušebního úseku s výhybkami se zpružněním v žst. Ústí nad Orlicí, na základě něhož navrhuje úpravu konstrukce vysokorychlostní výhybky s cílem snížení dynamického namáhání.
Different requirements for track structures, switches and crossings have recently gained prominence, in part, due to preparations of high-speed lines across the Czech Republic. High-speed turnouts must fulfil many criteria, because the speeds on main line turnouts normally reach between 250 and 350 km/h. The main requirement, which most structural modifications and turnout improvements deal with, is to reduce dynamic load. The PhD thesis aims to research in particular possibilities for reducing dynamic load caused by passing vehicles; primarily by track stiffness optimization by fastening system modifications. The work is based on the observation of a test section in Ústí nad Orlicí railway station, where switches and crossings with modified fastening systems were installed. The evaluation is then used as a basis for designing of a rail fastening system to optimize the track stiffness in high-speed switches and crossings to reduce the dynamic effects.
Klíčová slova:
dynamické namáhání.; systémy upevnění kolejnic; tuhost kolejové jízdní dráhy; Výhybky a výhybkové konstrukce; železniční svršek; dynamic loading.; rail fastening systems; railway superstructure; Switches and crossings; track stiffness
Instituce: Vysoké učení technické v Brně
(web)
Informace o dostupnosti dokumentu:
Plný text je dostupný v Digitální knihovně VUT. Původní záznam: http://hdl.handle.net/11012/208506