Název:
Differences between the Common law and the Continental law and their practical consequences
Autoři:
Kukovynets, Olga ; Švejdarová, Sylva (vedoucí práce) ; Jansa, Viktor (oponent) Typ dokumentu: Bakalářské práce
Rok:
2017
Jazyk:
eng
Nakladatel: Česká zemědělská univerzita v Praze
Abstrakt: [eng][cze] This Bachelors thesis analyses the differences between the Common law and the Continental law and their practical consequences and let to understand better how this two systems work in general and how crossed between each other in cases. How they could be used in the area of countries, which are under their influence and show to the readers how he or she can use the law in their own favour in practice.
In the theoretical part is described the general definition of law the Common law and Continental law the features, history and development of both systems of law. Examined the role and functions of lawyers, judges and types of juries in each system. Represented the sources of Common law and Continental law. It is contain all necessary information for reader to make understand all questions which can appear.
The practical part consist of Case Study of the Court Proceeding (Great Britain and Czech Republic).
It examined courts and court proceeding in each system .The comparison between them and their lawyers. The results are analyzed and supplemented with comments.
In conclusion of bachelors thesis discussed the whole summary of the work, which results were gotten and added comments and recommendations of author.
Tatopráceanalyzujerozdílymezi Common law a kontinentálnímprávem a jejichpraktickýdopad and umožňujepochopitdynamikuchodutěchotsystému a jejichinterakci a průniky v odpovídajícíhpřípadech.Pojednáno je o jejichpoužitívevybranýchzemích a o jejichvlivunavymezenívztahů a režimů, cožmázcelazásadnípraktickýdopad.
V teoretickéčásti je nastíněnadefinicepráva a vůbecjehopojetí a rysy v rámciperspectivy Common law a kontinentálníhopráva.V tomtoohledu je zásadnísiuvědomithistoricko-sociální context a zásadnímilníkyvývojeobousystému, tedyjak Common law takikontinentálníhopráva.Zvláštnípozornost je věnovánaroli a funkciprávníků, soudců a porot v každém z těchtosystémů.Nastíněnyjsouipramenypráva a dalšíaspektyainstitutynutné pro pochopeníinterakce a odlišnostíobousystémů a pro jejichposouzení a vyvozenípraktickýchdůsledků a dopadů.
Praktickáčástspočívá v case study ohledněsoudníhořízení v Anglii a v Českérepublice, a to jak o institucionálnístruktuře, takipostupujednotlivýchaktérů.Průběžnějsoukomparativněanalyzoványjednotlivéaspekty a předkládánydílčízávěry a komentáře.
V závěru je diskutovánacelápráce a z dílčíchzávěřů a komentářůjsoudovozoványkonečnézávěry a doporučeníosvětlujícídynamiku a významobousystémů pro globálnípostomoderníspolečnostijednotlivce.
Klíčová slova:
Continental Law; Kontinentální právo; poroty; soudci; soudní řízení