Název:
Druhová rozmanitost zvířat prehistorických skalních maleb
Překlad názvu:
Animal Species Diversity on Prehistoric Rock Paintings
Autoři:
Sjahrirová, Nicole ; Hejcmanová, Pavla (vedoucí práce) ; Sýkorovský, Dalibor (oponent) Typ dokumentu: Bakalářské práce
Rok:
2016
Jazyk:
cze
Nakladatel: Česká zemědělská univerzita v Praze
Abstrakt: [cze][eng] Pojem skalní umění představuje prehistorická, historická i současná zobrazení vytvořená na skalním povrchu nebo na volných kamenných blocích. Reprezentuje důležité historické dědictví pro lidstvo a je důležitým prostředkem komunikace i součástí duchovního života, může mít tedy spirituální význam či je spjaté se společností lovců a sběračů. Datování skalního umění je velice složité a nelze tedy určit přesný rok vzniku. Nejstarší umění bylo vytvořeno lidmi během prehistorické doby kamenné. Skalní malby se objevují po celém světě, já se zaměřila na americký kontinent konkrétně na Severní Ameriku a Mexiko.
Hlavním cílem práce bylo popsat rozmanitost živočišných druhů na prehistorických skalních malbách, speciálně v návaznosti na život s volně žijícími zvířaty a začínajícím zemědělstvím v Severní Americe a Mexiku. Na základě již zpracovaných informací o skalních malbách, které jsem získala z odborných zdrojů, jsem vytvořila databázi s padesáti různými skalními malbami se zoomorfními motivy. Jednalo se o 25 lokalit, a to především ze západní části Spojených států amerických. Bylo identifikováno 12 druhů zvířat, přičemž jednoznačně převažuje ovce tlustorohá (Ovis canadensis), která měla pro život prehistorických indiánských kmenů velký význam. Díky vytvořené databázi byl stanoven index diverzity v Severní Americe a Mexiku dle Shannonova indexu diverzity. Hodnota Shannonova indexu byla 1,5478, to znamená, že diverzita zvířat v Severní Americe a Mexiku na padesáti shromážděných malbách byla určena jako nízká. Dále byl Shannonův index určen i pro jednotlivé regiony. V diskuzi jsem se zaměřila na zastoupení a počet jednotlivých druhů ovce tlustorohé dnes ve srovnání s minulostí a dále na význam divokých ovcí pro prehistorické národy.
The term rock art represents prehistoric, historic and present images, which are being created on the rocks or on the free stone panels. It constitutes important historic heritage to people. The meaning of the rock paintings is mostly spiritual or it is somehow connected with hunters and gatherers. The dating of the rock art is very difficult and it is almost not possible to determine the specific year of creation. The oldest rock art was created by the people in the prehistoric Stone Age. Rock paintings were discovered all around the world. I focused on rock paintings with zoomorphic motives on the American continent, especially in North America and Mexico.
The main purpose of this work was to describe animal species diversity on prehistoric rock paintings, especially focused on the life with wild animals and the beginning of agriculture in North America and Mexico. I created the database based on specialised articles that contains fifty various rock paintings with zoomorphic motifs. The database contains 25 different localities, primarily from the western USA. I identified 12 different species of animals in these paintings, the most numerous animal was the mountain sheep also known as the bighorn sheep (Ovis canadensis), which had a big meaning for Indian culture in America. I processed all the data from the database and calculated the Shannon index. The value of the Shannon index was 1,5478, which means that the diversity of animals in North America and Mexico in these 50 processed paintings was determined as low. The Shannon index was also computed for each single region from the database. In the discussion I focused on bighorn sheep and its population in history and then I focused on the meaning and beneficial effect of the wild sheep for the prehistoric native people.
Klíčová slova:
archaeofauna; ovce tlustorohá; petroglyfy; rané zemědělství; skalní malby; skalní umění