Original title:
Využívání veřejných prostranství dětmi ve městě Děčín a jeho zázemí
Translated title:
The use of public areas by children in the Děčín city and its hinterland
Authors:
Ťupová, Veronika ; Franke, Daniel (advisor) ; Kirschner, Vlaďka (referee) Document type: Bachelor's theses
Year:
2016
Language:
cze Publisher:
Česká zemědělská univerzita v Praze Abstract:
[cze][eng] Cílem bakalářské práce je zjistit, jakým způsobem děti tráví svůj volný čas ve městě Děčín, jaká místa k tomu využívají, a zároveň zda se ve městě nacházejí nějaká místa, kde se děti necítí dobře.
Rešeršní část bakalářské práce, která je zpracována na základě odborné literatury, je rozdělena do tří částí. V první části je stručně popsán veřejný prostor, jeho kriteria vlastnictví, vývoj veřejných prostranství a současný stav. Druhá část následně vysvětluje pojem volný čas, jak ho děti tráví, jaký vliv mohou mít na trávení volného času dětí jejich rodiče nebo, a jak je důležitý strávený čas, který děti stráví ve veřejném prostoru. Poslední částí rešerše, je stručný popis města Děčína, jeho demografického vývoje a správního členění.
Analytická část bakalářské práce popisuje tvorbu dotazníků, které jsou dále použity pro dotazníkové šetření na vybraných základních školách a jejich vyhodnocení. Dále je zde uveden stručný popis zjištěných míst, které děti ve svém volném čase navštěvují a využívají ke svým aktivitám, a míst na nichž se necítí dobře. Tato místa jsou schematicky znázorněna v mapě.
Následně jsou místa, která děti označily za nepříjemná a nebezpečná porovnána s takto označenými místy v územně plánovacích podkladech a dokumentech.
The target of my bachelor thesis is to find out, how children spend their leisure time in Děčín, what places they use, and also in which places the children feel well and which ones are dangerous for them.
The review part of the thesis, which is compiled on the basis of literature, is divided into three parts. The first section briefly describes the public space, its criteria for ownership, development of public spaces and the current status. The second part then explains the concept of leisure time, how the children spend it,what impact parents may have on leisure activities for their children, and how important is time that children spend in public space. The last part of the research, a brief description of Decin, its demographic and administrative breakdown.
The analytical part describes the creation of questionnaires, which were then used for the survey in selected primary schools and their evaluation. Furthermore, a brief description of the identified locations where children spend their spare time and use the premises for their activities, and in which they do not feel good. These locations are shown schematically on the map.
Consequently, these places that children described as unpleasant and dangerous are compared to classified sites in the planning documents.
Keywords:
dotazníkové šetření; děti; Děčín; veřejné prostranství; volný čas; školství