Název:
Minimalizace logických funkcí
Překlad názvu:
Minimisation of Logical Functions
Autoři:
Horký, Miroslav ; Davidová, Olga (oponent) ; Šeda, Miloš (vedoucí práce) Typ dokumentu: Bakalářské práce
Rok:
2009
Jazyk:
cze
Nakladatel: Vysoké učení technické v Brně. Fakulta strojního inženýrství
Abstrakt: [cze][eng]
Pro minimalizaci logických funkcí se často využívají Booleova algebra a Karnaughovy mapy. Aplikace Karnaughových map je však založena na vizuálním rozpoznání sousedních buněk pro funkce s max. 6 proměnnými, a proto metoda není vhodná pro automatizované zpracování na počítačích. Přímá aplikace zákonů Booleovy algebry není omezena v tomto směru, ale neexistuje algoritmus, který by definoval posloupnost jejich použití, a tak rovněž není vhodná pro výpočet na počítači. Uvedené nevýhody odstraňuje metoda, kterou navrhli E. J. McCluskey a W. Orman Quine.
For minimisation of logical functions, laws of the Boolean algebra and the Karnaugh maps are mostly used. However, use of Karnaugh's maps is based on visual recognition of adjacent cells for functions with no more than 6 variables and, therefore, the method is not suitable for automated processing on computers. A direct application of the Boolean algebra laws is not restricted in this way, but there is no general algorithm defining the sequence of their application and thus this approach is not suitable for computer implementation either. The well-known method usable on computers is the algorithm proposed by E. J. McCluskey and W. Orman Quine.
Klíčová slova:
Booleova algebra; Karnaughova mapa; logická funkce; Quine-McCluskey metoda; Boolean algebra; Karnaugh's map; logical function; Quine-McCluskey method
Instituce: Vysoké učení technické v Brně
(web)
Informace o dostupnosti dokumentu:
Plný text je dostupný v Digitální knihovně VUT. Původní záznam: http://hdl.handle.net/11012/16369