Název:
Chandighar - indický sen o městě
Překlad názvu:
Chandigarh - Indian dream of the city
Autoři:
Spilková, Klára ; Tichý, Jan (oponent) ; Pavlovský, Tomáš (vedoucí práce) Typ dokumentu: Bakalářské práce
Rok:
2020
Jazyk:
cze
Nakladatel: Vysoké učení technické v Brně. Fakulta stavební
Abstrakt: [cze][eng]
Tato bakalářská práce se zabývá vznikem a vývojem indického města Chandigarh, které bylo postaveno na zeleném drnu. K jeho vybudování vedly závažné politické důvody související se vznikem Indie jako samostatného státu. První část vysvětluje architektonické a urbanistické principy světoznámého architekta Le Corbusiera, který navrhl „master plan“ Chandigarhu. Dále je popsán vznik a vývoj města až do současnosti. V praktické části práce porovnává Chandigarh s tradičním indickým městem Amritsar. Následuje popis současného stavu vybraných sektorů a stručná analýza příslušných výkresů územně plánovací dokumentace. Cílem práce je představit problematiku výstavby města Chandigarh na zelené louce, včetně analýzy jeho funkčnosti. Tato práce by mohla být přínosná vzhledem ke skutečnosti, že v podobném rozsahu se vznikem, vývojem a současným stavem Chandigarhu žádná českojazyčná publikace zatím nezabývala.
This Bachelor’s Thesis deals with the creation and development of the Indian city of Chandigarh, built on the green field. Its creation was necessitated by major political problems related to the establishment of India as a sovereign nation. The first part explains architectural and urban principles of the world-famous architect Le Corbusier, who was the author of the Master Plan of Chandigarh. Subsequently, the creation and development of Chandigarh is laid out, up to the present. The practical section compares Chandigarh with Amritsar, a traditional Indian city, followed by a study of the present state of selected city sectors, together with an analysis of the land use. The purpose of the Thesis is to present the problems of city construction on the green field, including an analysis of functionality. Given that there is as yet no Czech work dealing with the creation, development, and present state of Chandigarh in a similar extent, this work might be found useful.
Klíčová slova:
Chandigarh; funkcionalismus; Indie; Le Corbusier; lidské měřítko; modernismus; město; sektor; urbanismus; vývoj; územní plánování; železobeton; Chandigarh; city; development; functionalism; human scale; India; Le Corbusier; modernism; reinforced concrete; sector; urban planning; urbanism
Instituce: Vysoké učení technické v Brně
(web)
Informace o dostupnosti dokumentu:
Plný text je dostupný v Digitální knihovně VUT. Původní záznam: http://hdl.handle.net/11012/191114