Název:
Popílky jako surovinová základna budoucnosti
Překlad názvu:
Ash – the raw material base for the future
Autoři:
Marko, Michal ; Ptáček, Petr (oponent) ; Opravil, Tomáš (vedoucí práce) Typ dokumentu: Diplomové práce
Rok:
2018
Jazyk:
cze
Nakladatel: Vysoké učení technické v Brně. Fakulta chemická
Abstrakt: [cze][eng]
Diplomová práce reaguje na celosvětový problém týkající se problematiky hledání nové surovinové základny pro budoucí použití. Jednou z mnoha možností zdroje alternativních surovin je možné využití tuhých zbytků vysokoteplotního i fluidního spalování. Práce se zabývá rozborem vedlejších energetických produktů produkovaných v energetických závodech v České republice. Na základě chemického složení byla navržena a v laboratorním měřítku ověřena možnost separace především hliníku a dále železa a titanu do roztoku kyseliny sírové za následného selektivního rozdělení vyextrahovaných složek vhodnými dělícími metodami. Pro zvýšení vyluhovatelnosti vybraných prvků z popílkové matrice byla provedena řada slinovacích experimentů. Vhodnou úpravou vstupního materiálu pomocí vysokoteplotní modifikační reakce s přídavky anorganických činidel, je následným procesem extrakce do prostředí kyseliny sírové možné vyluhovat až 99 % přítomného hliníku z fluidních i vysokoteplotních popílků.
This master’s thesis responds to the worldwide problem concerning in the search of new material base for the future usage. Solid residues from high temperature or fluid coal combustion could be one of many alternatives to the raw materials. The study deals with the analysis of side energy products produced by power plant industry in the Czech Republic. Based on the fly ash chemical composition, possibilities of aluminium and even iron and titanium separation were proposed and then proved in the laboratory scale. Extracted components were separated selectively using apropriate methods. Then a couple of sintering reactions leading to improvement the leachability of selected elements from the fly ash matrix were carried out. Appropriate input material modification by high-temperature sintering reaction combined with extraction process in the sulfuric acid solution leads in dissolution up to 99 % of aluminium from the fluid and high-temperature fly ash.
Klíčová slova:
Druhotné suroviny; popílky; surovinová základna; využití popílků; výroba aluminy z popílku; výroba oxidu titaničitého z popílku; fly ash; fly ash utilization; raw material base; recovery of alumina from fly ash; recovery of titanium oxide from fly ash; Secondary raw materials
Instituce: Vysoké učení technické v Brně
(web)
Informace o dostupnosti dokumentu:
Plný text je dostupný v Digitální knihovně VUT. Původní záznam: http://hdl.handle.net/11012/80662