Název:
Rozpor romantismu a biedermeieru v pohádkách H. Ch. Andersena "Malá mořská víla", "Sněhová královna" a "Zvon" a funkce přírodního symbolu v nich
Překlad názvu:
The Contradiction Between Romantism and Biedermeier in H. C. Andersens'Fairytales "The Little Marmaid", "The Snow Queen" and " The Bell" and the Funtion of the Symbol of the Nature these Short Texts.
Autoři:
Kačenová, Kristýna ; Březinová, Helena (vedoucí práce) ; Humpál, Martin (oponent) Typ dokumentu: Bakalářské práce
Rok:
2012
Jazyk:
cze
Abstrakt: [cze][eng] Tématem bakalářské práce je rozpor biedermeieru a romantismu v pohádkách H. Ch. Andersena "Malá mořská víla", "Sněhová královna" a "Zvon". Práce se věnuje uvedeným směrům ve vztahu ke každodennímu životu. V pohádkách zkoumáme, zda je jeden ze směrů hodnocen kladně a druhý záporně či zda jeden hrdinu negativně ovlivňuje a nutí jej, aby odešel z domova, a druhý jej oproti tomu formuje pozitivně. Součástí práce je také rozbor přírodních symbolů. Pro oba směry, biedermeier i romantismus, je příroda velmi důležitá a přírodní symboly ve zkoumaných pohádkách dokreslují charaktery osob a objasňují jejich konání. Téma práce je zkoumáno pomocí sekundární literatury převážně v dánském, ale i německém, anglickém a českém jazyce. V prvních dvou pohádkách je romantismus hodnocen kladně a biedermeier záporně, ve třetí pohádce jsou oba směry na stejné úrovni, hodnoceny jsou kladně.The subject matter of this bachelor work is a conflict of Biedermeier and Romantism in H. Ch. Andersen's fairy-tales "The Little Mermaid", "The Snowqueen" and "The Bell". This work focuses on the said art movements in relationship to the everyday life. In the fairy-tales, it is examined if one of the art movements is rated positively and the other negatively or if one effects the characters negatively and forces them to leave their homes, and the other, however, forms them positively. The analysis of the natural symbols is a constituent part of this work. For both of the art movements, Biedermeier and Romantism, is nature very important and the natural symbols in the examined stories co-create the personalities of the characters and clarify their actions. The subjekt mater of this bachelor work is examined by the help of seconadary literature mainly in danish, but also in german, english and czech language. In the first fairy-tales is Romantism rand positively and Biedermeier negatively, in the third one are both art movements rated equally, both positively.