Název:
Pěstování douglasky tisolisté v oblasti ŠLP ČZU v Kostelci nad Černými lesy
Překlad názvu:
Growing Douglas-Fir in the area SLP CZU in Kostelec nad Cernymi lesy
Autoři:
Kubeček, Jiří ; Podrázský, Vilém (vedoucí práce) ; Marušák, Róbert (oponent) Typ dokumentu: Disertační práce
Rok:
2016
Jazyk:
cze
Nakladatel: Česká zemědělská univerzita v Praze
Abstrakt: [cze][eng] Douglaska tisolistá (Pseudotsuga menziesii /Mirb./ Franco) v současnosti patří v Evropě k nejvýznamnějším introdukovaným dřevinám a například v Německu je považována za zdomácnělou. Produkcí až výrazně předstihuje naše domácí jehličnaté dřeviny a její význam spočívá jak ve funkci meliorační a zpevňující, tak i v možnosti náhrady za místy ustupující dosud naší nejrozšířenější dřevinu smrk.
Práce se zabývá růstovými procesy jedinců a porostů douglasky tisolisté a jejími vybranými environmentálními účinky na Černokostelecku a Písecku. Cílem je doložit její produkční potenciál včetně přihlédnutí k ekonomickému hodnocení, popsat růstovou dynamiku a vliv na stav půd v porostech. Jako pracovní metody byla použita dendrometrická měření, popis růstové dynamiky, výnosovost, odběr a analýzy vzorků nadložního humusu a minerálních půdních horizontů. Analyzovány byly základní pedochemické charakteristiky: půdní reakce, stav půdního sorpčního komplexu, obsah živin v celkové a výměnné formě.
Z výsledků vyplynula vysoká produkční vlasnost douglasky v porovnání se smrkem ztepilým a je srovnatelná s jedlí obrovskou. Z hlediska stabilizační funkce a vlivů na půdu má také lepší vlastnosti než smrk a melioračně se blíží vlastnostem listnatých dřevin.
Práce navazuje na dosavadní experimentální šetření. Výstupem je kvantifikace produkčního a půdotvorného potenciálu, výnosové zhodnocení a doporučení pro uplatnění v podmínkách ŠLP i České republiky.Douglas-fir (Pseudotsuga menziesii /Mirb./ Franco) is currently considered one of the most important introduced tree species in Europe; for example in Germany it is considered domesticated. By its production it surpasses significantly our domestic softwood and its importance is found both in amelioration and improving functions as well as in its ability to compensate for spruce, so far our most common species however retreating somewhere.
The work addresses the growth processes of individuals and stands of Douglas- fir and its selected environmental effects in regions of Kostelec nad Černými lesy, and Písek. The aim is to demonstrate the production potential, economic evaluation, describe the growth dynamics and the impact on soil quality in the stands. The methods applied will include dendrometric measurement, description of growth dynamics, profitability, sampling and analysis of humus and mineral soil horizons. Basic pedochemical characteristics will be analyzed: soil reaction, soil sorption complex, nutrient content in total and exchangeable forms. The results indicated a high produce ability of Douglas fir comparable to the one of Grand fir and exceeding the one of Norway spruce. In terms of stabilization and effects on soil also has better properties than spruce. In terms of amelioration resemble the qualities of deciduous trees.
The work follows on previous experimental investigation..The output provides quantification of the production and soilforming potential, yield assessment and recommendations for application in conditions of the University Forest Enterprise and the Czech Republic.
Klíčová slova:
douglaska; ekonomika; produkce; vliv na půdy; Česká republika