Název:
Behaviorální selekční kritéria pro odhad upotřebitelnosti štěňat německého ovčáka Policie ČR.
Překlad názvu:
Behavioural selection criteria for Czech police puppies to assess their chances of certification.
Autoři:
Hradecká, Lenka ; Bartoš, Luděk (vedoucí práce) ; Martin, Martin (oponent) Typ dokumentu: Disertační práce
Rok:
2016
Jazyk:
cze
Nakladatel: Česká zemědělská univerzita v Praze
Abstrakt: [cze][eng] Projekt je založen na behaviorálních testech 7 týdenních štěňat německého ovčáka prováděných v policejní chovatelské stanici (dále CHS) v Prackovicích nad Labem a v Domažlicích. Práce byla zaměřena na ověření použitelnosti a zlepšení selekce štěňat s použitím behaviorálního testu. Testovali jsme možnost vlivu prostředí (přítomnost střelnice poblíž CHS Domažlice) na pozdější úspěšnost štěňat v povahovém testu. Cílem projektu bylo nasbírání dostatečného množství nových dat, která přispěla k ověření hypotézy, že štěňata vyrůstající v prostředí se střelnicí budou následně lépe hodnoceny v disciplínách hodnotících reakce na hluk a zlepšení metodiky selekce štěňat. Bylo zjištěno, že rozdílné výsledky jsou ovlivněny původem fen - matek. To znamená, že štěňata pocházející od matek z CHS nacházející se v blízkosti střelnice, jsou následně lépe hodnocena v disciplínách hodnotících reakci na hluk ve srovnání se štěňaty od matek pocházející z CHS bez střelnice. Horší reakce na hluk měl štěňata z vrhů s větším počtem štěňat.
Další částí naší práce bylo vypracování meta-analýzy pro behaviorální charakteristiky, neboť autoři se v této oblasti značně rozcházejí a zjištění, do jaké míry jsou povahové vlastnosti dědivé, by značně mohlo přispět ke zlepšení metodiky selekce štěňat. Shromáždili jsme dostupnou literaturu za posledních 40 let, tzn. 1761 údajů ze 47 prací zabývajících se dědivostí povahových vlastností.
Tyto data jsme rozdělili do 5 skupin(prostředí, pasení, lov, hra a psychické vlastnosti). Meta-analýzou bylo zjištěno, že dědivost znaků z těchto skupin je obecně nízká.
Z výsledků vyplývá, že je třeba od základu změnit chovatelské postupy u těch plemen psů, u kterých je chování hlavní kritérium při hodnocení výkonnosti (např. lovecká, služební), neboť na základě výkonnostních výsledků a výsledků povahových testů jsou některá plemena uchovňována a následně používána k reprodukci. Přikláníme se tedy k názoru některých.The project based on behavioural tests of 7 week old German Shepherd puppies performed in police kennel in Prackovice nad Labem and Domažlice. The project focused on verification of the usability and improvement of the selection of puppies using behavioural test. We tested the possibility of environmental effect (presence of shooting range near the kennel Domažlice) on the later success of puppies in the behavioural test. The aim of the project was collecting additional data which were use to improve and verify procedure for early selection of puppies. We checked the possibility of habituation breeding females and their puppies to noise, including monitoring of the different environments in the kennels in. It was found that different results are affected by of their mothers. This means that puppies raised by mothers from the police kennel near shooting range are better evaluated later in the disciplines of evaluating response to noise compared with pups from mothers of police kennel without shooting range. Worse response to noise had pups from litters with a higher number of pups.
Reviews summarizing the literature on heritability of behavioural traits in dogs have been published repeatedly over the last four decades. The conclusions of these reviews vary to some extent. We applied meta-analysis and re-evaluated the literature available collecting 47 references dealing with heritability of behavioural traits in domestic dogs. For each study included, data was extracted for individual behavioural traits. Each of these traits was entered into the analysis as a separate unit of measure, giving a total of 1761 measures. We classified the traits measured in each study into five functional categories (Environment, Herding, Hunting, Play, and Psychical characteristic). The metaanalysis has shown low general heritability of the categorised behavioural traits analysed. Thus, the commonly used behaviour tests for many breeds, to determine the dog's eligibility for reproducing, traditionally required by many associations, is not supported by the present results of the meta-analysis.
Klíčová slova:
behaviorální testování; meta-analýza; německý ovčák