Název:
Vliv bóru a jeho sloučenin na tuhnutí portlandského cementu
Překlad názvu:
The effect of boron and its compounds on setting time of portland cement
Autoři:
Kratochvíl, Jiří ; Švec, Jiří (oponent) ; Opravil, Tomáš (vedoucí práce) Typ dokumentu: Bakalářské práce
Rok:
2012
Jazyk:
cze
Nakladatel: Vysoké učení technické v Brně. Fakulta chemická
Abstrakt: [cze][eng]
Tato práce se zabývá studiem vlivu bóru a jeho sloučenin, kyseliny borité a boraxu, na hydrataci portlandského cementu. V první části je uvedeno složení cementu a reaktivita jeho jednotlivých složek. Druhá část se věnuje hydrataci portlandského cementu. Teoretickou část uzavírá mechanismus zpomalení hydratce portlandského cementu pomocí současně používaného sádrovce, nebo jiných vhodných síranových alternativ. V experimentální části je popsána příprava vzorků – cementových past – modifikovaných přídávkem bóru, kyseliny borité a boraxu v různých koncentracích. U těchto vzorků jsou vyhodnoceny jejich kalorimetrické křivky, mechanické vlastnosti a fázové složení. Cílem práce je popsat kinetiku cíleně zpomaleného procesu tuhnutí, fázového složení a nalezení množství přídavku, nad kterým již ke ztuhnutí bórem dotovaného systému nedojde. V práci jsou srovnány vlivy na hydrataci v závislosti na druhu i na koncentraci přidané modifikující látky s obsahem bóru.
The aim of this work is to study the influence of boron and its compounds, boric acid and borax, on hydratation of portland cement. The first part describes chemical composition of portland cement and reactivity of its components. The second part deals with hydratation of portland cement. The teoretical part ends with description of retardation of portland cement using gypsum or other sulphate options. The experimental part describes preparation of samples – cement paste – modified by addition of boron, boric acid and borax in diferent concentrations. Results are obtained by evaluation of calorimetric curves, mechanical properties and phase composition. The goal is to describe kinetics of targeted slowed down process of hydratation and to find such addition which would suspend setting of boron modified system entirely. Comparison of effects of each boron-containing compound is based on its concentration and on its kind.
Klíčová slova:
kalorimetrie; Portlandský cement; sloučeniny bóru; testování mechanických vlastností.; tuhnutí portlandského cementu; calorimetry; compounds of boron; Portland cement; setting of portland cement; testing of mechanical properties.
Instituce: Vysoké učení technické v Brně
(web)
Informace o dostupnosti dokumentu:
Plný text je dostupný v Digitální knihovně VUT. Původní záznam: http://hdl.handle.net/11012/4083