Original title:
Bezkamerové násilí
Translated title:
Camereless Violence
Authors:
Laytadze, Lali ; DVOŘÁK, Tomáš (advisor) ; ŠIMŮNEK, Michal (referee) Document type: Master’s theses
Year:
2018
Language:
cze Publisher:
Akademie múzických umění v Praze.Filmová a televizní fakulta. Knihovna Abstract:
[cze][eng] Kód přidělený předmětu vstupujícímu do interaktivního prostředí určuje a předznamenává jeho další existenci. V prostředí internetu absence číselného označení představuje nedohledatelnost konkrétního předmětu. Teprve s přidělením unikátního kódu daná věc pro komputerizovaný svět začíná existovat. Předmět po získání odpovídajícího kódu jakoby ožívá, stává se rozpoznatelným, kategorizovatelným, dohledatelným - nabývá svou identitu.
Veškeré prostředí, ve kterém se nacházíme, můžeme vnímat za snímané a skenované. Bezfotoaparátovou fotografii potkáváme v momentě našeho existování v umělém prostoru. Jsme skenováni a zároveň jsme tím, kdo skenuje.
Jakou roli v procesu skenování a zároveň fotografování hraje
člověk, kterého můžeme vnímat jako pomůcku k bezfotoaparátovému fotografování přítomnosti. Je zdrojem určujícím nebo vytvářejícím pravidla? A nebo je pomůckou k ukončování procesu bezfotoaparátového fotografování, protože jako druh určuje a rozpoznává bod, který je stanoven pro existenci a smysl bezfotoaparátového snímání?The code assigned to the subject, entering into interactive environment, is setting and determining its future existence. In the virtual environment, the absence of a numerical description makes a subject untrackable. Only by assigning a unique code does the affair begin to exist for the computing world. After receiving the code, the subject somehow comes to life, becoming recognisable, categorised, searchable - possessing existence.
Every environment we are situated in can be perceived as panned and scanned. Cameraless photography, we meet in a moment of our existence, in an artificial space. We are scanning and at the same time we are being scanned.
In the process of scanning and taking pictures, what part is the human playing?
A person who can be seen as a tool of cameraless photography? Is he following the rules, or creating them? Or, is he himself a tool to the process of cameraless photography? Is he the individual who determines and recognizes the point that is set for the existence and meaning of cameraless photography?
Keywords:
bezkamerová fotografie; digitální technologie; metadata; skenery; teorie fotografie
Institution: Academy of Performing Arts in Prague
(web)
Document availability information: Available to registered users in the Digital Repository of Academy of Performing Arts. Original record: http://hdl.handle.net/10318/10284