Název:
Na obranu diváka
Překlad názvu:
In Defence of Audience
Autoři:
Noll, Alžběta ; Felcman, Jakub (vedoucí práce) ; PRAŽSKÝ, Přemysl (oponent) Typ dokumentu: Bakalářské práce
Rok:
2017
Jazyk:
cze
Nakladatel: Akademie múzických umění v Praze.Filmová a televizní fakulta. Knihovna
Abstrakt: [cze][eng] Bakalářská práce Na obranu diváka se věnuje různým pohledům na vztah k divákovi.
V první části analyzuje čtyři divácky úspěšné filmy - Anděl Páně 2, Ženy v pokušení, Štěstí a Rok ďábla. Z hledisek marketingo-estetického, finančního a podle délky nasazení v kinech vyplývá, že postupy, které využívají nenáročné filmy i umělecké, jsou v lecčem obdobné.
V druhé části se zaměřuje na vztah institucí, které by měly být garanty vyššího umění, k divákovi. Popisuje způsoby, kterými se prezentují v 10. letech 21. století. Konkrétně jde o Státní fond kinematografie, Českou televizi a artového distributora Film Europe a dochází k závěru, že všechny výše zmíněné subjekty líčí náročnou tvorbu jako něco, co je rezervované pro elitního diváka. Ten se vyznačuje tím, že vedle toho, že je vnímavý, tak má prostředky na to, aby se soustavně vzdělával a orientoval v oblasti. Díky svému vlivu soustavně dostávají diváky do pozice nevzdělaných konzumentů. Divák se nedostává do pozice záměrně, instituce pouze zneužívají jeho neorientace, která je způsobena jeho zaneprázdněním. Česká televize a Státní fond kinematografie kategorizují diváky a náročný obsah odsouvají od běžného člověka. Ivan Hronec se svou společností Film Europe naopak vyděluje z běžných diváků elitu, která je podle něj jediným možným konzumentem vysokého umění.The bachelor's thesis In Defence of Audience deals with various perspectives on the relationship between the author/film and the audience.In the first part, it analyzes four popular-publically successful movies - Angel of the Lord 2, Women in Temptation, Something Like Happinness and Year of the Devil. Looking from the perspective of marketing, aesthetics, financing, as well as the length of the screening period, it emerges that the approaches of both artistic and mainstream films show many similarities.
In the second part, this work focusses on the relationship between the audience and the institutions that ought to be the guarantees of high art. It describes their methods of presentation in the 2010s. Specifically, it mentions the State Cinematography Fund, Czech Television and the art film distributor Film Europe and concludes that all the above-mentioned subjects regard sophisticated production as reserved for an elite audience. The elite viewer is distinguished by the fact that, apart from being open-minded, he also has the means to continually educate and familiarise himself with the field. The institutions use their influence to push the audience towards the position of unrefined consumers. The cinema-goer does not attain this position voluntarily; his lack of orientation caused by busyness is exploited by the institutions. Czech Television and The State Cinematography Fund categorise the audience and move sophisticated content out of average viewers' reach. Ivan Hronec and his Film Europe company, on the other hand, segregate out of the general audience an elite group of cinema-goers which they think is the only one capable of consuming high art.
Klíčová slova:
filmová distribuce; filmoví diváci; marketing; Česko. Státní fond ČR pro podporu a rozv; Česká televize
Instituce: Akademie múzických umění v Praze
(web)
Informace o dostupnosti dokumentu:
Dostupné registrovaným uživatelům v digitálním repozitáři AMU. Původní záznam: http://hdl.handle.net/10318/9882