Original title:
Komunitní zahrady – revolta v městském veřejném prostoru
Translated title:
Community gardens - Revolt in urban public space
Authors:
Šestáková, Eliška ; Kunt, Miroslav (advisor) ; Miroslav, Miroslav (referee) Document type: Master’s theses
Year:
2017
Language:
cze Publisher:
Česká zemědělská univerzita v Praze Abstract:
[cze][eng] Souhrn
Diplomová práce pojednává o tématu městských komunitních zahrad, které se v posledních letech i v České republice začínají prosazovat. Nejprve práce pojednává o potřebě kontaktu městského člověka s přírodním živlem. Načrtává stručnou historii a vývoj městského zahradničení v České republice. Předkládá konkrétní příklady současných komunitních zahrad v zahraničí i u nás, porovnává situaci komunitního zahradničení v Praze a ve Vídni a snaží se roztřídit různorodé spektrum městského zahradničení a komunitních zahrad. Ukazuje možné příčiny vzniku tohoto fenoménu, jeho cíle, funkce a přínosy. Význam diplomové práce spočívá v představení rozmanitého množství témat, která se v komunitních zahradách objevují. Mezi hlavními to jsou: regionální zásobování, rozmanitost pěstovaných odrůd, soběstačnost a udržitelnost, společné vlastnictví, sociální interakce, neformální vzdělávání, ochrana a podpora životního prostředí. Neméně důležitým důsledkem komunitních zahrad je schopnost přemýšlet nad souvislostmi a změna přístupu ke konzumnímu způsobu života. Potenciál komunitních zahrad v městském veřejném prostoru může obsahovat i možná řešení širokého okruhu lokálních i globálních problémů a výzev současné společnosti. K tomu všemu se zde rozvíjejí vztahy na všech možných úrovních. V neposlední řadě se diplomová práce zabývá tématem veřejného prostoru a jeho komunity.
V rámci praktické části diplomové práce byl řešen projekt Komunitní zahrady Vidimova v Praze. Zahrada se nachází ve dvoře bývalé školky. Budova je v současnosti využívaná Úřadem městské části Prahy 11. Řešený prostor zahrady má necelých 3 800 m2. Zástavba zde má sídlištní charakter s hustou výstavbou převážně obytných panelových vícepodlažních budov. Návrh vycházel z rozborů územních vztahů, přírodních podmínek a ze zhodnocení současného stavu daného území a jeho komunity. Jedná se o stále rostoucí komunitu, v současnosti čítající přes 40 pravidelných členů. Tato zahrada má velký potenciál začlenit široký okruh uživatelů, ale především je nutné zapojit všechny dotčené subjekty do procesu rozhodování a utváření této zahrady.Summary
The diploma thesis discusses a topic of urban community gardens, which are growing trend over recent years in the Czech Republic. First of all the thesis focus on the need of urban human contact for nature elements. It outlines a brief history and development of urban gardening in the Czech Republic. The literary section proceeds further with concrete examples of existing community gardens, both abroad and in our country, it compares the situation of community gardening in Prague and Vienna and it is trying to sort through a diverse range of urban gardening and community gardens. It shows possible causes of this phenomenon and its objectives, features and benefits. The significance of this thesis is to show a diverse range of topics that appear in community gardens. Among the main are the following: regional supply, diversity of cultivated varieties, self-sufficiency and sustainability, common ownership, social interaction, informal education, protection and promotion of the environment. Equally important consequence of community gardens is the ability to think about the context and the change in attitude towards consumerism. The potential of community gardens in urban public space can also contain possible solutions to a wide range of local and global issues and challenges of contemporary society. On top of that there are developing relationships at all possible levels. The literary section in the end mentions public space and community.
The practical part of this thesis was dedicated to project, which focused on Community garden Vidimova in Prague. This garden is located in the courtyard of a former kindergarten. The building is currently used by the Municipality of Prague district 11. Designed space garden has nearly 3,800 square meters. Development here has the character of a settlement with dense construction mainly residential multi-storey panel buildings. The project proposal was based on analyses of regional relations, natural conditions and the evaluation of the current state of the territory and its community. It is an constantly growing community that now includes over 40 regular members. This garden has a great potential to incorporate a wider range of users, but above all it is necessary to involve all concerned subjects in decision-making and the creation of this garden.
Keywords:
Komunitní zahrady; Město; Praha; Udržitelnost; Veřejný prostor; Zahradničení