Název:
Impact of student mobilities on employment
Autoři:
Mojžíšová, Petra ; Kotyza, Pavel (vedoucí práce) ; Zuzana, Zuzana (oponent) Typ dokumentu: Diplomové práce
Rok:
2016
Jazyk:
eng
Nakladatel: Česká zemědělská univerzita v Praze
Abstrakt: [eng][cze] The main aim of this thesis is to provide opinions from students and companies about student mobilities and their possible impact on employment and compare if they match. The diploma thesis is also trying to find out if experience with studying abroad influence employability and how.
The thesis compounds of theoretical and practical part. First part research the background and development of student mobilities, especially the Erasmus scheme in European Union and provide information about other mobility programmes and the reasons for and against studying abroad. Second part focus on qualitative research among selected companies and quantitative research among students about student mobilities and their impact on employment.
The results of the thesis provide information about relationship between studying abroad and future career prospects and can serve as an overview for students who are deciding whether to go study abroad or not as well for employers to have better awareness about their possible candidates´ expectations. The own research found that Czech students gain during the stay abroad valuable experience which can enhance their career prospects, however, there are some differences according to country where student went abroad to.Hlavním cílem této diplomové práce je zprostředkovat mínění studentů a firem o studentských mobilitách a jejich případném dopadu na zaměstnanost a porovnat, zda se shodují. Diplomová práce se také snaží zjistit, zda zkušenost se studiem v zahraničí ovlivňuje zaměstnatelnost a jakým způsobem.
Diplomová práce se skládá z teoretické a praktické části. První část zkoumá původ a vývoj studentských mobilit, především programu Erasmus v Evropské unii, a poskytuje informace o ostatních mobilitách a důvodech pro a proti studiu v zahraničí. Druhá část se zaměřuje na kvalitativní výzkum mezi vybranými firmami a kvantitativní výzkum mezi studenty o studentských mobilitách a jejich vlivu na zaměstnanost.
Výsledky této práce přináší informace o vztahu mezi studiem v zahraničí a budoucím pracovním uplatnění a může sloužit jako přehled pro studenty, kteří se rozhodují, jestli studovat nebo nestudovat v zahraničí a také pro firmy, které tak mohou získat lepší povědomí o očekáváních jejich případných kandidátů. V rámci vlastního výzkumu bylo zjištěno, že čeští studenti získávají díky studiu v zahraničí cenné zkušenosti, které mohou zvýšit jejich kariérní vyhlídky, avšak jsou zde určité rozdíly podle země, do které student vycestoval.
Klíčová slova:
Boloňský proces; Erasmus; Internacionalizace; Mobilita; Studenti; Trh práce; Vzdělání; Výměnna; Zaměstnanost