Název:
Vliv bioefektoru Trianum na přístupnost fosforu v půdě a odběr P rostlinami kukuřice
Překlad názvu:
Influence of bioeffector Trianum on the soil phosphorus availability and P uptake by maize
Autoři:
Vukliševič, Zdeněk ; Kulhánek, Martin (vedoucí práce) ; Sedlář, Ondřej (oponent) Typ dokumentu: Bakalářské práce
Rok:
2016
Jazyk:
cze
Nakladatel: Česká zemědělská univerzita v Praze
Abstrakt: [cze][eng] Fosfor se pravděpodobně v nejbližší době stane rozhodujícím prvkem ve výživě rostlin. Hlavním důvodem jsou především omezené zdroje fosforu pro výrobu hnojiv. Proto je nutné hledat dlouhodobé řešení. Jednou z možností je využití odpadů obsahujících fosfor, jako jsou např. čistírenské kaly, digestát a popel. V současné době jsou rovněž šlechtěny odrůdy rostlin se schopností vyššího odběru fosforu. Další možnost vychází z faktu, že přibližně 90 % fosforu v půdě se nachází v rostlinám nepřístupných formách. Mobilizací těchto forem by bylo možné zajistit dostatek fosforu pro růst rostlin v dlouhodobém horizontu. Za tímto účelem jsou vyvíjeny tzv. bioefektory, které podporují dostupnost živin pro rostliny. Jako nejvýhodnější se pak jeví aplikace bioefektorů v kombinaci s různými fosforečnými hnojivy, popř. odpadními materiály. Zejména mleté fosfáty, popel a digestát obsahují značné množství rostlinám hůře dostupných forem fosforu. Společnou aplikací těchto hnojiv s bioefektory by tedy mělo dojít k zefektivnění využití fosforu, tedy i ke snížení vstupů fosforečných hnojiv do půdy.
Cílem této práce bylo vyhodnocení vlivu bioefektoru Trianum (Trichoderma harzianum, kmen OMG 08) na výnos nadzemní hmoty, výšku rostlin a odběr fosforu rostlinami kukuřice z půdy chudé na fosfor, ověření mobilizace fosforu z hůře dostupných forem v různých hnojivech prostřednictvím působení bioefektoru a hodnocení vlivu na odběr dalších limitujících živin (síry a zinku) kukuřicí. Spolu s kontrolní nehnojenou variantou byly bioefektory aplikovány rovněž v kombinaci s hnojivy s obtížně přístupným fosforem (slámový popel, dřevěný popel, čistírenský kal, torefikovaný čistírenský kal, tuhá frakce digestátu, mletý fosfát). Jako další kontrolní bioefektor byl zvolen Biological fertilizer OD s účinnou látkou Penicillium bilalii.
Po vyhodnocení výsledků nebyl potvrzen statisticky významný vliv bioefektorů na výnos nadzemní hmoty, výšku rostlin a mobilizaci fosforu. Statisticky významný vliv měla pouze v některých výjimkách kombinace hnojiv s bioefektorem na odběr i obsah síry. Ve všech sledovaných znacích byly zjištěny statisticky průkazné rozdíly mezi srovnávanými variantami hnojení bez ohledu na použitý bioefektor.
Phosphorus is likely to become, in the near future, a critical element in plant nutrition. The main reason is primarily limited resources of P for fertilizer production. Therefore, it is necessary to look for a long term solution. One option is to use P -containing waste, such as sewage sludge, digestate or ashes. Another option arises from the fact that approximately 90% of P in soil is found in non-bioavailable forms. Mobilization of these forms could secure enough P for plat growth in the long term horizon. So-called bioeffectors are developed for this purpose; to promote the accessibility of nutrients for plants. However, it is evident, that the application of bioeffectors alone could lead to a gradual outflow of P from soils. Therefore most favourable appears application of bioeffectors in combination with various phosphatic fertilizers or waste materials. Especially rock phosphates, ash and digestate contain significant amounts of less bioavailable P forms. The joint application of these fertilizers and bioeffectors should lead to more efficient utilization of P, and thus reduce the input of fertilizer into the soil.
The aim of this study was to verify influence of bioeffector Trianum (Trichoderma harzianum, strain OMG 08) to yield of above-ground biomass, plant height and consumption of P by maize plants from the low P soils. Our aim was also to verify mobilization of P from less available forms in different fertilizers through due to the bioeffector influence and impact assessment to consumption of other limiting nutrients (sulfur and zinc) by maize plants.
Along with the unfertilized control variant the bioeffectors were also applied in combination with following fertilizers: straw ash, wood ash, sewage sludge, torrefied sewage sludge, solid fraction of the digestate, minced phosphate). As an additional control bioeffector was selected a biological fertilizer OD containing microorganism Penicillium bilalii.
The evaluated results did not shown any significant influence of bioeffector to yield of above-ground biomass, plant height or phosphorus mobilization. Statistically significant effects were obtained only by combinations of fertilizers and bioeffector in the case of uptake and content of sulfur. Statistically significant differences were proved within studied variants of fertilization without regards to bioeffector applied.
Klíčová slova:
bioefektor; fosfor; kukuřice; půda; rostlina