Název:
Lidová hudební tradice na Lašsku
Překlad názvu:
Folklore Music tradition in Lachia
Autoři:
Satinská, Tereza Joanna ; KLÁNSKÝ, Ivan (vedoucí práce) ; LEICHNER, Emil (oponent) Typ dokumentu: Diplomové práce
Rok:
2013
Jazyk:
cze
Nakladatel: Akademie múzických umění v Praze.Hudební a taneční fakulta. Knihovna
Abstrakt: [cze][eng] Tato práce je studií zaměřenou na lidovou píseň a lidovou muziku na Lašsku. Snaží se přiblížit Lašsko z etnografického hlediska, a to i s pohledem na územní celek označován jako užší Lašsko se zaměřením na region Frýdlantska. Neodmyslitelnou součástí Lašska je jeho nářečí, které formuje charakter mluveného projevu, písní a je zcela jedinečné svou zvukomalebností. Proto je lašskému nářečí v práci věnována náležitá pozornost.
Hlavní náplní práce je studie lašské lidové hudby. Podrobně popisuje různé typy lašských písní, jejich zvláštnosti a uvádí je do souvislosti s lidovým tancem, protože lidová píseň a lidový tanec tvoří na Lašsku jednotný celek.
V Lašsku, stejně jako v sousedním Valašsku a dál v Moravském Slovácku existuje mnoho lidových kapel, nejčastěji cimbálových muzik. Repertoár místních CM tvoří převážně lašské písně a většina CM, vedle své vlastní umělecké činnosti, doprovází taneční a pěvecká vystoupení folklórních souborů.
Z práce vyplývá, že hlavním posláním lidových kapel je udržení a zachování Lidové hudební tradice na Lašsku. Nezastupitelná role lidových muzikantů je zřejmá z kapitol, které popisují činnost muzik. Z kapitol mapujících muzikantské rody pak vyplývá hudební kontinuita mezi generacemi i provázanost rodů.
Největší pozornost je v práci věnována rodu Kotků, jejich CM a především postavě významného místního muzikanta, zpěváka, učitele, sběratele a hudebního publicisty ? pana Štěpána Kotka.The thesis is a study that focuses on folklore songs and folklore music in the region of Lachia. It intends to describe Lachia from the etnographic point of view as well as from the perspective of the region known as small Lachia concentrating on the region of Frýdlantsko. The inseperable part of Lachia is its dialect that forms the nature of the spoken language and songs and it has a unique onomatopoeia. This the reason why a significant deal of attention is paid to the dialect in Lachia in this thesis.
The main topic of the thesis is the study the folklore music in Lachia. It includes a detailed description of various types of Lachian songs, their uniqueness and puts them into connection with folklore dancing because folklore songs and dance comprise an undivided whole in Lachia.
There exist many foklore bands, mostly cimbalom bands, in Lachia as well as in the neighboring Valachia and further in the Moravian Slovakia. The repertory of local bands consists mostly of lachian songs and the majority of bands accompany dancing and singing performances of folklore groups, apart from their usual art activities.
The thesis shows that the main function of folklore bands is to preserve the folklore music tradition in Lachia. The irreplaceable role of folklore musicians is obvious in the chapters that describe the activities of bands. Chapters that monitor the families of musicians show the mucis continuity between generations and interconnections of families.
The most attention is paid to the family of Kotek, thei band and mostly to the significant local musician, singer, teacher, collector and music publicist ? Mr. Štěpán Kotek.
Klíčová slova:
hudba; hudební místopis; Lašsko (Česko); lidová hudba (problematika)
Instituce: Akademie múzických umění v Praze
(web)
Informace o dostupnosti dokumentu:
Dostupné registrovaným uživatelům v digitálním repozitáři AMU. Původní záznam: http://hdl.handle.net/10318/7944