Název:
Analýza kvality života u dospělých žen ve věku 18 až 35 let pracujících na call centru s aspektem na psychosociální determinanty zdraví.
Překlad názvu:
The Analysis of Quality of Life in Adult Women at the Age 18-35 Years, Who Work at Call Center, with Focus on Psychosocial Aspects of Health.
Autoři:
PÍCHOVÁ, Denisa Typ dokumentu: Bakalářské práce
Rok:
2012
Jazyk:
cze
Abstrakt: [cze][eng] Tato bakalářská práce je zaměřená na analýzu kvality života žen pracujících na call centrech ve věku 18 až 35 let. Specifika této práce jsou směnný provoz a vysoké pracovní nasazení, psychická náročnost a časté stresové situace. Analýza kvality života se zaměřuje na psychickou a sociální oblast zdraví a cirkadiánní rytmy. V teoretické části rozvádím základní pojmy vyplývající z názvu práce, především jejich definice a význam. Následně v praktické části vyhodnocuji dotazník kvality života, který obsahuje otázky týkající se témat obsažených v teoretické části, a zjišťuji, jaká je kvalita života u skupiny 200 žen. Zvláště se soustředím na otázky ohledně pocitu vyhoření, celkový pocit spokojenosti a osobní pohody, a jestli má směnný provoz, ovšem bez nočních směn negativní vliv na cirkadiánní rytmy. Ke zjištění používám standardizovaný dotazník WHOQOL-BREF (krátká verze) a dotazník na cirkadiánní rytmy. Cílem mého výzkumu je zjištění vlivu této specifické práce a míra negativních dopadů pracovní zátěže na celkovou kvalitu života. V závěrečné části jsou shrnuty výsledky výzkumu, kdy z analýzy vyplývá, že práce na call centru nemá významně negativní dopady na kvalitu života ani na cirkadiánní rytmy. This bachleor thesis is focused on analysis of quality of life of women, who work at call centres at the age of 18-35 years. The specifics of that job are shift work and high work performance, psychical demands and frequent stress situations. The analysis of quality of life is focused on psychical and social elements of health and circadian rythms. In theoretical part of the thesis I describe basic terms resulting from the name of the thesis, especially their definitions and their meaning. Subsequently, in practical part of the thesis, I evaluate a questionnaire of quality of life, which contains questions concerning the subjects mentioned in theoretical part and I find out what is quality of life of a group of 200 women. I especially concentrate on questions about burn out syndrom, general feeling of satisfaction and personal well-being and if shift work, without night shifts, has negative impact on circadian rythms. For finding out I used standardised questionnaire WHOQOL-BREF (short version) and questionnaire of circadian rythms. The goal of my thesis is finding out influence of this specific job and negative impacts of work demands on the total quality of life. In the final part I sumarize the results of research, when tha analysis shows the work at call centers doesn´t significantly negative impack on quality of life or circadian rythms.
Klíčová slova:
Cirkadiánní Rytmy; Kvalita Života; Psychické a Sociální Determinanty; WHOQOL-BREF; Zdraví; Ženy; Circadian Rythms; Psychological and Social Aspects of Health; Quality of Life; WHOQOL-BREF; Women Citace: PÍCHOVÁ, Denisa. Analýza kvality života u dospělých žen ve věku 18 až 35 let pracujících na call centru s aspektem na psychosociální determinanty zdraví.. České Budějovice, 2012. bakalářská práce (Bc.). JIHOČESKÁ UNIVERZITA V ČESKÝCH BUDĚJOVICÍCH. Pedagogická fakulta
Instituce: Jihočeská univerzita v Českých Budějovicích
(web)
Informace o dostupnosti dokumentu:
Plný text je dostupný v digitálním repozitáři JČU. Původní záznam: http://www.jcu.cz/vskp/20087