Název:
Sociální chování psovitých šelem
Překlad názvu:
Social behavior of canids
Autoři:
Kocurová, Kamila ; Čapková, Zuzana (vedoucí práce) ; Lněničková, Jana (oponent) Typ dokumentu: Bakalářské práce
Rok:
2016
Jazyk:
cze
Nakladatel: Česká zemědělská univerzita v Praze
Abstrakt: [cze][eng] Zájem o etologii psovitých byl hlavním důvodem pro zaměření práce na socialitu těchto šelem. První část práce je zaměřená na pojmy, jako je socialita, teritorialita a jednotlivé typy komunikace. Rozebírá důvody, jenž některé z psovitých šelem mohly vést k vytvoření sociálních organizací tak jak je známe dnes. Uvádí výhody sociality, ke kterým patří zejména obrana teritoria, kooperativní lov či obrana proti jiným predátorům, a náklady plynoucí ze sociality, což je především zvýšená konkurence o zdroje mezi členy skupiny. V této části jsou rozebírány také typy sociálních organizací a jejich variabilita u jednotlivých druhů. Kapitola zaměřená na komunikaci popisuje její jednotlivé typy, vokalizaci, vizuální a olfaktorickou komunikaci.
V druhé části je popisováno sociální chování několika vybraných druhů, kdy je nejpodrobněji popsána socialita vlka obecného (Canis lupus).
Tato práce je psaná jako literární rešerše a shrnuje nezřídka rozdílné názory různých autorů a poskytuje tak přehled teorií týkajících se sociality těchto zvířat. Cílem práce je vytvořit ucelený souhrn těchto teorií. Zároveň může posloužit jako teoretický podklad navazujících prací.
The interest in canids ethology was the main reason for focusing this thesis on sociality of these carnivores. First part of this thesis is focused on terms such as sociality, territoriality and various types of communication. It discusses reasons, which could lead to the creation of canid social organizations as we know it today. It shows the benefits of sociality, which include defense of territories, cooperative hunting, or the defense against other predators, and costs resulting from sociality, which is an increased competition for resources between group members. This part also discusses the types of social organizations and their variability for each species. Chapter focused on communication discusses different types of communication, vocalization, visual and olfactory communication.
Second part describes social behavior of several selected species, and the Wolf (Canis lupus) sociality is described in great detail.
This thesis is written as literary research and summarizes often differing opinions of various authors and provides a review of theories on sociality of these animals. The aim of this thesis is to create a complete summary of these theories. It can also serve as a theoretical basis for related work.
Klíčová slova:
hierarchie; lov; psovití; rodina; šelmy