Název:
Ovlivnění motivace v tréninku zvířat s využitím tréninkových záznamů
Překlad názvu:
Influencing the motivation in the animals training using training logs
Autoři:
Ferencová, Tereza ; Svobodová, Ivona (vedoucí práce) ; Bolechová, Petra (oponent) Typ dokumentu: Bakalářské práce
Rok:
2016
Jazyk:
cze
Nakladatel: Česká zemědělská univerzita v Praze
Abstrakt: [cze][eng] V současné době se stal trénink zvířat oborem, který si získává své příznivce a začínají mu přikládat velký význam i odborníci, chovatelé, z celého světa. Důležitým faktorem, který hraje významnou roli v tréninku zvířat, je stupeň motivace. Existuje řada motivačních technik, které jsou trenérům zvířat k dispozici. Z těchto technik je mnoho zaměřeno na potravu jako formu motivace. Úspěšně se zde využívá poznatku, že potrava je jedním z nejdůležitějších primárních posilovačů. Může plnit funkci odměny nebo může být prvkem potravní deprivace a také může sloužit jako regulátor tělesné hmotnosti. Dále se tyto motivační techniky zaměřují na motivaci pomocí jednoduchého cviku, využití motivace pomocí ostatních zvířat nebo motivaci zvířete formou základní pozice. Se správně zvolenou a aplikovanou motivační technikou lze docílit vysokého stupně motivace a úspěšnějších tréninkových lekcí. S pomocí vhodné motivační techniky se trenérům může podařit předcházet nežádoucímu chování, které je často postřehnutelné u zvířat chovaných v zoologických zahradách. Neopominutelnou součástí každého tréninku zvířat je i welfare, zajišťující vhodné podmínky pro trénink i pro samotné trénované zvíře.
S narůstajícím počtem odborníků i zájemců o trénink zvířat se dostala do popředí i otázka týkající se zápisu jednotlivých tréninkových lekcí. Proto bylo cílem této práce zhodnotit dosavadní způsoby zápisu tréninkových lekcí odborníků na trénink zvířat.
Jednotliví trenéři zvířat se spoléhají na své vlastní tréninkové záznamy, které využívají během tréninků na svých pracovištích, kde jsou také často tyto formy zápisu tréninkových záznamů vytvořeny. Není jednoduché získat informace o formě zápisu a jistým způsobem je tato problematika informací, která nebývá zveřejňována. Bylo by prospěšné, kdyby byly tyto jednotlivé metody tvorby tréninkových záznamů zveřejňovány a s jejich pomocí vytvořen jednotný návrh zápisu. Není podmínkou všech trenérů zvířat, aby se zabývali tvorbou těchto záznamů, ale není pochyb o tom, že s jejich pomocí se přesněji vyhodnotí dílčí i celková úspěšnost jednotlivých tréninků.
Recently animal training has become a field that is gaining followers and even experts, breeders from all over the world are starting to show interest. One of the important factors that plays a significant role in the training of animals is the level of motivation. There are many motivation techniques available to animal trainers. A number of these techniques focuses on food as a form of motivation. They successfully put to use the recognition that food is one of the most important primary reinforcers. It can fulfill the role of reward, or it can be an element of food deprivation, and also it can serve as a regulator of body weight. Other motivation techniques are based on motivation through a simple exercise, the use of motivation with other animals, or motivating an animal in the form of a basic position. By selecting and applying the correct motivation technique it is possible to achieve a high level of motivation and successful training lessons. With a suitable motivation method trainers can prevent undesirable behavior, which can often be spotted at animals kept in zoos. A key part of each animal training is welfare that ensures appropriate conditions for training and also for the trained animal itself.
With the increasing number of both experts and general interest regarding animal training, the question of keeping records of individual training lessons has emerged. It was the aim of this thesis to evaluate the various training logs known up till now used by experts on animal training.
Individual animal trainers rely on their own training logs that they use during trainings at their workplaces, which is where the training logs are also most frequently created. To gain information about the form of the training logs is no easy matter, and to some extent this issue is one that is not publicized. It would be beneficial if the individual methods of keeping training logs were made public and by doing so a unified training log draft was made. It is not necessary for all animal trainers to pursue the creating of training logs, however, there is no doubt that with their aid the evaluation of the partial or entire effectiveness of individual trainings would be more precise.
Klíčová slova:
contrafreeloading; diferencované odměny; motivace chování zvířat; naladění chováním; tréninkové záznamy; welfare zvířat