Original title:
Provádění zoorehabilitací v České republice ve srovnání se situací v USA
Translated title:
Animal assisted activities in the Czech Republic in comparison with the situation in the U. S. A.
Authors:
Váňová, Tereza ; Hofmanová, Barbora (advisor) ; Machová, Kristýna (referee) Document type: Bachelor's theses
Year:
2017
Language:
cze Publisher:
Česká zemědělská univerzita v Praze Abstract:
[cze][eng] Zoorehabilitace patří mezi složky ucelené rehabilitace, která využívá vzájemného působení dvou různých biologických druhů. První lékařské doporučení k jízdě na koni pochází již z 2. století našeho letopočtu. Psi byli poprvé využiti jako doplňková terapie v 8. století v Belgii. K největšímu rozvoji zoorehabilitace došlo v druhé polovině 20. století.
Psi jsou využíváni v canisterapii díky své přátelskosti i vyšší tělesné teplotě, Kabatchnick a kolegové uvádějí průměrně 38,2°C (2016), které se využívá při polohování. Jsou pro klienty příjemným zpestřením a velkou motivací pro pokroky v jejich léčbě, jejich působení je ale spíše psychologického charakteru.
Hiporehabilitace využívá jako koterapeuta koně, a to díky jeho specifickému trojdimenzionálnímu pohybu, který je nejvíce podobný pohybu těla člověka při chůzi. Jednou ze složek hiporehabilitace, je hipoterapie, která spadá pod složku fyzioterapie. U koní je základní podmínkou pro správné působení na klienty bezchybná mechanika pohybu, která
je přenášena na klienta.
Běžně využíváme k zoorehabilitaci koně a psy, je možné však využít i jiná zvířata, například kočky, fretky, malé hlodavce či hospodářská zvířata. Dochází k tomu jak z důvodů praktických, například ulehčení transportu a snížení nákladů, tak i z důvodu preferencí klientů. Každé zvíře, nehledě na druh, musí být správně socializované a zvyklé na přítomnost lidí.
V České republice je mnoho odborníků, které můžeme srovnávat s odborníky zahraničními včetně USA. Výzkum v oblasti zoorehabilitace je velmi náročný, neboť není možné pokroky nijak měřit ani vážit, ale zkušenosti odborníky posouvají vpřed. Konference, které pořádají mezinárodní organizace, zajišťují jednodušší předávání nově nabytých informací a zkušeností.
Animal therapy is one branch of therapy that is utilizing a mutual interaction of two living species. The first medical reference for horseback riding therapy dates to the 2nd Century A.D. and dogs were used for the first time as a supplement to the therapy in the 8th Century in Belgium. The greatest expansion of animal therapy occurred during the second half of the 20th Century.
Dogs are being used in canine therapy due to their friendliness and their higher body temperature. Kabatchnik and colleagues state that the average body temperature of a dog is 38.2C (2016) and are being used for positioning. To their clients, the dogs are a pleasant distraction and a motivation to make improvements during the rehabilitation process even though their effect is mainly psychological.
Equine - assisted activities and therapies utilizes horses as co-therapists mainly due to the way horses move. Their three-dimensional movement is similar to the way the human body moves while walking. One component of equine - assisted activities and therapies is hippotherapy that belongs under physiotherapy. The most important component for a positive effect on the client is that the horse must move in a mechanically sound manner. These mechanics are then transferred to the client.
Generally, horses and dogs are used for animal therapy, but it is possible to use other animals as well. Cats, ferrets, small rodents, or farm animals are often used for practical reasons such as transportation reasons, lowering costs, and client preferences. Each animal, regardless of the species, must be appropriately socialized and accustomed to human presence.
The Czech Republic is home to many experts that can be compared to the leaders in this field, even the leaders in the USA. A research study in the field of animal therapy is quite grueling, especially because progress is hard to quantify yet the experts are pushing boundaries and gaining new experiences daily. Conferences organized by international institutions ensure the transfer of knowledge and experiences.
Keywords:
canisterapie; hiporehabilitace; srovnání; studium; zoorehabilitace