Original title:
Parazité nutrií (Myocastor coypus)
Translated title:
Parasites in nutria (Myocastor coypus)
Authors:
Urbanová, Beáta ; Langrová, Iva (advisor) ; Nechybová, Stanislava (referee) Document type: Bachelor's theses
Year:
2016
Language:
cze Publisher:
Česká zemědělská univerzita v Praze Abstract:
[cze][eng] Cílem této práce bylo zpracování literárních údajů, které se týkají parazitů nutrie říční (Myocastor coypus).
V první části práce je popsána anatomie a etologie nutrie. Nutrie je relativně velký hlodavec, pocházející z Jižní Ameriky. Žije v okolí vodních ploch v malých rodinných skupinkách, které vede stará samice. Její tělo je přizpůsobeno životu ve vodě. Nutrie je býložravec, živí se příbřežními a vodními rostlinami. Patří mezi polyestrická zvířata a rodí okolo šesti nidifugních mláďat. Nutrie je v České republice nepůvodním druhem, první dovoz nutrií proběhl v roce 1924 z Argentiny. Docházelo k únikům z farem a tím se dostala do volné přírody.
V druhé části práce jsou charakterizováni paraziti, kteří byli diagnostikováni u nutrií. Protozoární onemocnění způsobují kokcidie a Toxoplasma gondii. Kokcidie jsou parazité z rodu Eimeria a patří mezi nejnebezpečnější onemocnění u nutrií. U nutrií se dále vyskytuje motolice Fasciola hepatica, která způsobuje obturaci a destrukci jater. Z tasemnic u nutrií parazitují Anoplocephala sp., Hymenolepis octocornata a Rodentolepis avetjanae. Dále nutrie slouží jako mezihostitelé Echinococcus granulosus, Multiceps serialis, Taenia tenuicollis. Onemocnění způsobené parazitickými hlísticemi třídy Nematoda je způsobeno parazity Trichinella spiralis, Trichuris myocastoris, červy rodu Strongyloides (Strongyloides myopotami), hlísticemi z nadčeledi Trichostrongyloidae (Trichostrongylus retortaeformis, T. myocastoris). Mezi ektoparazitární onemocnění nejčastěji patří svrab (Myocoptes myocastori, Chirodiscoides caviae) a Demodex spp.
The aim of this work was published data concerning parasites coypu (Myocastor coypus).
The first part describes the anatomy and the ethology of a coypu. Nutria is a relatively large rodent, native from South America. It lives near the water areas in small family groups which are lead by the old female. Its body is adapted to the life in water. Nutria is herbivores, which eats littoral and aquatic plants. It is a polyestric animal which gives birth to about six nidifugous pups. The nutria is the non-native species in the Czech Republic. The first import of nutrias was held in 1924 from Argentina. After that they escaped from the farms and due to they got into the wild.
The second part of this work characterizes parasites that have been diagnosed in nutrias. Protozoa diseases cause the coccidia and Toxoplasma. The coccidia are parasites of the genus Eimeria and belong to the most dangerous diseases for nutrias. The trematodes (Fasciola hepatica) also occur in nutrias and causing obturation and destruction of the liver. Anoplocephala sp., Hymenolepis octocornata and Rodentolepis avetjanae from tapeworms parasitize in nutria. Additionally nutrias serve as intermediate hosts of Echinococcus granulosus, Multiceps serialis and Taenia tenuicollis. The diseases, caused by parasitic nematodes from class Nematodes, are caused by parasites Trichinella spiralis, Trichuris myocastoris, the worms of genus Strongyloides (Strongyloides myopotami), and the worms from superfamily Trichostrongyloidae (Trichostrongylus retortaeformis, T. myocastoris). Among the most ectoparasitic diseases frequently belong the scabies (Myocoptes myocastori, Chirodiscoides caviae) and Demodex spp.
Keywords:
Cestoda; Myocastor coypus; Nematoda; prevalence; Protozoa; Trematoda