Home > Academic theses (ETDs) > Doctoral theses > Optimalizace parametrů mikroklimatu stájí pro chov dojnic při současné redukci energetické náročnosti vybraných technologických systémů
Original title:
Optimalizace parametrů mikroklimatu stájí pro chov dojnic při současné redukci energetické náročnosti vybraných technologických systémů
Translated title:
Optimization of microclimate parameters in dairy farms, while reducing the energy consumption of selected technological systems
Authors:
Češpiva, Miroslav ; Pecen, Josef (advisor) ; Ján, Ján (referee) Document type: Doctoral theses
Year:
2016
Language:
cze Publisher:
Česká zemědělská univerzita v Praze Abstract:
[cze][eng] Práce se zabývá měřením a vyhodnocováním parametrů stájového mikroklimatu ve stájích pro chov dojnic a stanovením energetické náročnosti vybraných technologií v těchto stájích. Cílem práce bylo na základě provedených měření a sledování navrhnout a eventuálně realizovat takové úpravy, které povedou ke zlepšení parametrů stájového mikroklimatu a ke snížení energetické náročnosti vybraných technologií. Pro sledování byly vybrány 3 stavebně odlišné stáje s různým způsobem odklizu exkrementů. Zaměřil jsem se na měření teploty a relativní vlhkosti vzduchu ve vztahu k teplotně vlhkostnímu indexu a jeho vlivu na tepelný stres dojnic, na měření průtoku vzduchu ve stáji a na stanovení koncentrací a emisí amoniaku a metanu ve stáji v různých ročních obdobích. Dalším sledovaným faktorem byla intenzita osvětlení ve stáji a závislost stavebního řešení stáje na využití venkovního světla pro osvětlení vnitřních prostor stáje.
Sledoval jsem energetickou náročnost osvětlení v závislosti na ročním období a spotřebu elektrické energie přídavných ventilátorů na teplotě vzduchu.
Na základě výsledků experimentální části jsem navrhl a realizoval úpravu řízení osvětlení v závislosti na intenzitě osvětlení ve stáji a energeticky úsporné větrání ve stáji typu K105. Navrhl jsem systém průběžného monitorování klimatických parametrů ve stáji s okamžitým výpočtem teplotně vlhkostního indexu.
Měření prokázala závislost koncentrací zátěžových plynů na způsobu odklizu kejdy. Vliv stavebního řešení stájí a způsob ventilace měly zásadní vliv na průběh teplotně vlhkostního indexu v letním období.
Thesis is focused on the measurement and evaluation of microclimate parameters in barns for dairy farming and the determination of the energy consumptions of selected technologies in these barns. The aim of this work was to design and eventually to implement adjustments in order to improve the parameters of cowshed microclimate and reducing the energy consumption of selected technologies in depends on results of the measurements. Three structurally different cowsheds with different slurry clearing technologies were selected for monitoring. I focused on the measurement of temperature and relative humidity in relation to temperature- humidity index and its impact on heat stress on dairy cows. I measured airflow in the cowsheds and I determinate concentrations and emissions of ammonia and methane in the cowsheds in different seasons. I monitored light intensity in the cowsheds and I determined the dependence of building solutions on the use of outdoor light to illuminate the interior of the barns. The energy consumption of the lighting system depending on the season and the consumption of additional fans on the air temperature were studied.
On the bases of results of the experimental part I designed and implemented lighting system, controlled by light intensity in a cowshed and energy-saving ventilation in the cowshed - type K105. I suggested a system of continuously monitoring of climatic parameters in the cowshed with immediate calculation of temperature- humidity index.
Measurements have shown the dependence of gases concentrations on the way of slurry clearing technologies. The building solutions of cowsheds and type of ventilation proved a significant influence on the temperature- humidity index during the summer.
Keywords:
spotřeba energie; stájové mikroklima; teplotně vlhkostní index