Národní úložiště šedé literatury Nalezeno 1 záznamů.  Hledání trvalo 0.01 vteřin.
Srovnání kinematických a dynamických charakteristik běžeckého kroku při běhu naboso, v minimalistické obuvi, tretrách a běžeckých botách
Frontzová, Kamila ; Hojka, Vladimír (vedoucí práce) ; Vostatková, Pavlína (oponent)
Název: Srovnání kinematických a dynamických charakteristik běžeckého kroku při běhu naboso, v minimalistické obuvi, tretrách a běžeckých botách Cíle: Cílem práce je zjistit, jak se mění vybrané kinematické a dynamické charakteristiky běžeckého kroku v různých typech obuvi (boty, tretry, minimalistická obuv) či naboso. Metody: Měření bylo prováděno na 21 probandech (aktivní atleti soutěžící v atletických disciplínách po dobu minimálně čtyř let, schopní běhat v tretrách). V práci byla provedená biomechanická analýza s využitím dynamometrických desek a optického zařízení Optojump Next. Výzkum byl prováděn na dálkařském rozběžišti na UK FTVS a každý proband proběhl připravenou 30 m trať 8 - 10krát 80 % své maximální rychlosti. Statistická analýza byla provedena metodou magnitude based inference. Výsledky: Frekvence kroku se při běhu naboso zvýšila (boty 3,89 ± 0,23 kroky/s, min 3,90 ± 0,18 kroky/s, tretry 3,91 ± 0,21 kroky/s, naboso 3,94 ± 0,22 kroky/s), délka kroku se při běhu naboso zkrátila (boty 199,3 ± 7,5 cm, min 200,1 ± 6,3 cm, tretry 199,7 ± 6,8 cm, naboso 198,8 ± 6,7 cm) a také se zkrátila v běhu naboso doba letové fáze (boty 0,128 ± 0,011 s, min 0,128 ± 0,009 s, tretry 0,128 ± 0,010 s, naboso 0,125 ± 0,009 s) oproti ostatním podmínkám obuvi. Dále byl porovnán impakt síly (boty 2977 ± 623 N,...

Viz též: podobná jména autorů